1. Home
  2. India
  3. Indian Participation In CWG On Tuesday

Indian Participation In CWG On Tuesday

Shooting:      Pairs 25 m Pistol Women: Rahi Sarnobat, Anisa Sayyed      Pairs 10 m Air Rifle Men: Abhinav Bindra, Gagan Narang      Pairs 50 m Pistol Men: Deepak Sharma, Omkar Singh      Pairs 50
PTI October 05, 2010 8:59 IST
PTI
Shooting:

     Pairs 25 m Pistol Women: Rahi Sarnobat, Anisa Sayyed

     Pairs 10 m Air Rifle Men: Abhinav Bindra, Gagan Narang

     Pairs 50 m Pistol Men: Deepak Sharma, Omkar Singh

     Pairs 50 m Rifle 3 Positions Women: Lajjakumari Gauswami, Tejaswini Sawant 

Boxing:  

     Lightflyweight (49kg) Men: Amandeep Singh

     Bantamweight (56kg) Men: Akhil Kumar

     Light Welterweight (64kg) Men: Manoj Kumar

     Middleweight (75kg) Men: Vijender Singh

     Heavyweight (91kg) Men: Manpreet Singh

     Flyweight (52kg) Men: Suranjoy Singh

     Lightweight (60kg) Men: Jai Bhagwan

     Welterweight (69 kg) Men: Dilbag Singh

     Light Heavyweight (81kg) Men: Dinesh Kumar

     Super Heavyweight (91 kg+) Men: Paramjeet Samota  

Weightlifting:

     62kg Men Group B: Omkar Shekhar Otari, Rustam Sarang

     53kg Women Group A: Swati Singh  

Wrestling:

     60 kg Men: Ravinder Singh

     74 kg Men: Sanjay

     96 kg Men: Anil Kumar  

Swimming:

     100m Backstroke Women: Fariha Zaman, Jyotsna Pansare

     100m Breaststroke Men: Puneet Rana, Agnishwar Jayaprakash, Sandeep Sejwal

     100m Freestyle Women: Talasha Satish Prabhu, Jyotsna Pansare

     200m Freestyle Men: Rohit Rajendra Havaldar, Aaron Agnel Dsouza

     50m Butterfly Men: Arjun Muralidharan, Virdhawal Vikram Khade  

Archery

     Recurve Individual Women: Dola Banerjee, Deepika Kumari, Bombayala Devi Laishram.

     Recurve Individual Men : Rahul Banerjee, Tarundeep Rai, Jayanta Talukdar

     Compound Individual Women : Bheigyabati Chanu, Jhano Hansdah, Gagandeep Kaur

     Compound Individual Men: Ritul Chatterjee, Jignas Chittibomma, Chinna Raju Srither  

Cycling:

     Individual Pursuit Men: Sombir

     500m Time Trial Women: Chabungbam Rameshwori Devi, Mahitha  Mohan,Kumari Rejani Vijaya

     1000m Time Trial Men: Bikram Singh Okram, Amrit Singh

     40km Points Race Men: Rajendra Kumar Bishnoi, Atul Kumar Singh, Satbir Singh

     Gymnastics Artistic:

Team Final & Individual Qualification Women: Priti Das, Rohit Jaiswal, Roma Dilip Joglekar, Dipa Karmakar, Ashish Kumar, Meenakshi, Partha Mondal, Rakesh Kumar Patra, Debjani Samanta, Mayank Srivastava  

Hockey:

     Men Group A: India vs Malaysia

     Lawn Bowls:

     Pairs Men Group B: India vs Namibia

     Triples Women Group B: India vs Botswana

     Pairs Men Group B: India vs New Zealand

     Triples Men Group A: India vs Wales

     Pairs Women Group A: India vs Northern Ireland

     Triples Men Group A: India vs Namibia  

Netball:

     Women Group A: Australia vs India 

Squash:

     Men's Singles: Saurav Ghosal, Sandeep Jangra, Harinder Pal Sandhu, Siddharth Suchde

     Women's Singles: Anaka Alankamony, Joshna Chinappa, Dipika  Pallikal, Anwesha Reddy 

Table Tennis:

     Women: Mouma Das, Poulomi Ghatak, Shamini Kumaresan, Prabhu  Mamta, Madhurika Suhas Patkar

     Men: Achanta Sharath Kamal, Amalraj Anthony, Abishek Ravichandran, Soumyadeep Roy, Subhajit Saha  

Tennis:

     Singles Men 1st Round: Somdev Devvarman vs Devin Mullings (BAH)

     Doubles Men 1st Round: Mahesh Bhupathi/ Leander Paes vs Dineshkanthan /Jayawickreme (SL)