Diwali 2017
 

Full list of winners and losers in Jammu and Kashmir assembly elections

Srinagar/Jammu: Following is the list of winners and runners-up in the recently concluded Jammu and Kashmir assembly elections: (in alphabetical order)1.Akhnoor - Rajeev Sharma (BJP) defeated Sham Lal Sharma (Cong) by 9400 votes2.Amira Kadal -
full list of winners and losers in jammu and...
India TV News Desk 23 Dec 2014, 22:09:49 PM IST

Srinagar/Jammu: Following is the list of winners and runners-up in the recently concluded Jammu and Kashmir assembly elections: (in alphabetical order)

1.Akhnoor - Rajeev Sharma (BJP) defeated Sham Lal Sharma (Cong) by 9400 votes
2.Amira Kadal - Syed Mohd Altaf Bukhari (PDP) defeated Nasir Aslam Wani (NC) by 5400 votes Heena Bhat (BJP) 1359 votes
3.Anantnag - Mufti Mohd Sayeed (PDP) defeated Hilal Ahmed Shah (Cong) by 6,000 votes
4.Bandipora - Usma Abdul Majid (Cong) defeated Nizamuddin Bhat (PDP) by 3700 votes
5.Bani - Jiwan Lal (BJP) defeated Ghulam Hyder Malik (NC) by 4400 votes
6. Banihal - Waqar Rasool wani (Cong) defeated Bashir Ahmed Runyal (PDP) by 4300 votes
7. Baramulla - Javed Hassan Baig (PDP) defeated Ghulam Hassan Rahi (NC) by 7,000 votes
8. Basohli - Lal Singh (BJP) defeated Devinder Singh (NC) by 17,000 votes
9.Batmaloo - Noor Mohd Sheikh (PDP) defeated Mohd Irfan Shah by 4300 votes
10. Beerwah - Omar Abdullah (NC) defeated Nazir Ahmad Khan (Cong) by 910 votes
11.Bhaderwah - Daleep Singh (BJP) defeated Mohd Sharif Nawaz (Cong) by 1500 votes
12. Bijbehara - Abdul rehman Bhat (PDP) defeated Bashir Ahmad Shah (NC) by 2800 votes
13. Billawar - Dr Nirmal Kumar Singh (BJP) defeated Dr Manohar Lal Sharma (Cong) by 18,000 votes
14. Bishnah - Kamal Verma (NC) defeated Aswani Sharma (BJP) by 3000 votes
15. Budgam - Aga Syed Ruhullah Mehdi (NC) defeated Ghulam Mohiuddin Bhat (PDP) by 2700 votes
16. Chadoora - Javed Mustafa Mir (PDP) defeated Ali Mohd Dar (NC) by 1700 votes
17.Chenani - Dina Nath (BJP) defeated Krishan Chander (Cong) by 11,000 votes
18. Chhamb - Dr Krishan Lal (BJP) defeated Tara Chand (Cong) by 15,000 votes
19. Charar-i-sharif - Ghulam Nabi Lone (PDP) defeated Abdul Rahim Rather (NC) by 5200 votes
20. Darhal - Choudhary Zulfiqar Ali(PDP) defeated Ch. Liaqat Ali (NC) by 5,000 votes
21. Devsar - Mohd Amin Bhat (Cong) defeated Mohd Sartaj Khan (PDP) by 1500 votes
22. Doda - Shakti Raj (BJP) defeated Abdul Majid Wani (Cong) 4,000 votes
23. Dooru - Syed Farooq Ahmad Andrabi (PDP) defeated Ghulam Ahmad Mir (Cong) by 161 votes
24. Eidgah - Mubarak Ahmad Gul (NC) defeated Ali Mohd Wani (PDP) by 608 votes
25. Ganderbal - Ashfaq Ahmad Sheikh (NC) defeated Qazi Mohd Afzal (PDP) by 597 votes
26. Gandhi Nagar - Kavinder Gupta (BJP) defeated Raman Bhalla (Cong) by 16,700 votes
27. Gool Arnas - Aijaz Ahmed Khan (Cong) defeated Kuldip Raj Dubey by 6,800 votes
28. Gulab Garh - Mumtaz Ahmed (Cong) defeated Abdul Ghani Malik (NC) by 1,800 votes
29. Gulmarg - Mohd Abbas Wani (PDP) defeated Ghulam Hassan Mir (JKDPN) by 2800 votes
30. Gurez - Nazir Ahmad Khan (NC) defeated Faqir Mohd Khan (Cong) by 141 votes
31. Habba Kadal - Shamim Firdous (NC) defeated Moti Koul (BJP) by 2359 votes
32. Handwara - Sajjad Ghani Lone (JKPC) defeated Choudhary Mohd Ramzan (NC) by 5400 votes
33. Hazratbal - Asia (PDP) defeated Mohd Syed Akhoon (NC) by 3400 votes
34. Hira Nagar - Kuldeep Raj (BJP) defeated Girdhari Lal Chalotra (Cong) 39,000 votes
35. Hom Shali Bugh - Abdul Majid (NC) defeated Abdul Ghaffar Sofi (PDP) by 1300 votes
36. Inderwal - Ghulam Mohd Saroori (Cong) defated Tariq Hussain Keen (BJP) by 12,400 votes
37. Jammu East - Rajesh Gupta (BJP) defeated Vikram Malhotra (Cong) by 12,700 votes
38. Jammu West - Satpal Sharma (BJP) defeated surinder Singh Shingari (Cong) by 51,000 votes
39. Kalakote - Abdul Ghani Kohli (BJP) defeated Rachhpal Singh (NC) by 6200 votes
40. Kangan - Altaf Ahmad (NC) defeated Bashir Ahmad Mir (PDP) by 1500 votes
41. Kargil - Asghar Ali Karbalai (Cong) defeated Inayat Ali (PDP) by 10,500 votes
42. Karnah - Raja Manzoor Ahmad (PDP) defeated Qafilur Rehman Khan (NC) by 5800 votes
43. Kathua - Rajiv Jasrotia(BJP) defeated Somraj Majotra (BSP) by 6800 votes
44. Khan sahib - Hakeem Mohd Yaseen Shah (JKPDFS) defeated Saifuddin Bhat (PDP) by 1100 votes
45. Khanyar - Ali Mohd Sagar (NC) defeated Mohd Khurshid Alam (PDP) by 1200 votes
46. Kishtwar - Sunil Kumar Sharma (BJP) defeated Sajjad Ahmed Kichloo (NC) by 2800 votes
47. Kokernag - Abdul Rahim Rather (PDP) defeated Peerzada Mohd Sayeed (Cong) by 4500 votes
48. Kulgam - Mohd Yousuf Tarigami (CPI-M) defeated Nazir Ahmad Laway (PDP) by 334 votes.
49. Kupwara - Bashir Ahmad Dar (JKPC) defeated Mir Mohd Fayaz (PDP) by 151 votes
50. Langate - Abdul Rashid Sheikh (Ind) defeated Ghulam Nabi Ganai (PDP) by 2500 votes
51. Leh - Nawang Rigzin (Cong) defeated Chering Dorjay (BJP) by 7600 votes
52. Lolab - Abdul Haq Khan (PDP) defeated Qaisar Jamshed Lone (NC) by 2900 votes
53. Marh - Sukhnandan Kumar (BJP) defeated Ajay Sadhotra (NC) by 12000 votes
54. Mendhar - Javed Ahmed Rana (NC) defeated Mohd Mahroof Khan (PDP) by 9000 votes
55. Nagrota - Devinder Singh Rana (NC) defeated Nand Kishore (BJP) by 4,000 votes
56. Noorabad - Abdul Majid Padder (PDP) defeated Sakina Itoo (NC) by 3700 votes
57. Nowshera - Ravinder Raina (BJP) defeated Surinder Choudhary (PDP) by 9500 votes
58. Nubra - Deldan Namgyal (Cong) defeated Tsetan Namgyal (NC) by 1600 votes
59.  Pahalgam - Altaf Ahmad Wani (NC) defeated Rafi Ahmad Mir (PDP) by 904 votes
60. Pampore - Zahoor Ahmad Mir (PDP) defeated Yawar Ali Abbas Masoodi (NC) by 3500 votes
61. Pattan - Imran Raza Ansari (PDP) defeated Agha Syed Mehmood Al Mousavi (NC) by 10,000 votes
62. Poonch Haveli - Shah Mohd Tantray (PDP) defeated Aijaz Ahmed Jan (NC) by 3500 votes
63. Pulwama - Mohd Khalil Band (PDP) defeated Ghulam Nabi Wani (NC) by 1100 votes
64. Rafiabad - Yawar Ahmad Mir (PDP) defeated Abdul Ghani Wakil (Cong) by 2400 votes
65. Raipur Domana - Bali Bhagat (BJP) defeated Mula Ram (Cong) by 23,000 votes

You May Like

   
 

More from politics